En sommerklassiker fra sil.no er tilbake: Oversikten på nye draktnummer for den kommende sesongen og litt historikk bak hvert enkelt av de! Det er både gamle kjente som tar tilbake sitt gamle nummer og nye, spenstige varianter på menyen!
Den rutinerte svensken Simon Hjalmarsson har valgt drakt nummer 13. Ikke det mest brukte nummeret, faktisk blir han bare den sjuende i klubbhistorien til å ikle seg den drakta! Teemu Kohvakka er vel den som har markert seg mest, mens den forrige som bar den var Sondre Bjerke tilbake i 2023.
Ett nummer opp finner vi Liam Sætre som altså tar nummer 14. 11 spillere har brukt dette fast gjennom klubbens historie. Peter Madach gjorde det til sitt eget i sine ti år i klubben, mens Joakim Persson, Henrik Pettersson og NHL-lockout-spilleren Chris Clark også må nevnes. Førstemann i drakta var Ole Arne Langdalen fra 1973 og framover. Sønnen Jørgen tok også nummeret da det var hans tur.
Eirik Salsten er tilbake på Hamar og tar selvsagt sitt gamle nummer, 17, igjen! Han er en av 11 som har brukt det nummeret. Før Eiriks tid var det trotjeneren Klas Forfang som gjorde nummeret mest kjent. Av andre som tåler nevnes er klubbens første utlending, Douglas Osness, Claes Westberg og Pål Johnsen! Javisst! Magic spilte en kamp i drakt nummer 17, borte mot Lørenskog i 2014 da han hadde glemt sin egen nummer 18 hjemme på Hamar!
Drakt nummer 24 er en gammel traver og blir nå å se på Simen Kaltrud Nystuen! Den opprinnelige Lillehammer-spilleren følger dermed i fotsporene til et bysbarn i Lars Bergseng. Han er en av hele 18 som har brukt det nummeret i SIL og noen av de må nevnes litt ekstra: Mads Hansen, Stig «Myggen» Johansen, Pavel Setikovsky, Tomas Berg, Aaron Irving og nå sist Cole Schneider.
Jesper Martinsen Lilleberg skal ha drakt nummer 33, som han hadde i moderklubben Sparta. Den har blitt brukt av ti Storhamar-spillere tidligere, Morten Odden var først ute i 1990-91, mens noen riktig solide navn har spilt i drakta tidligere: Mikael Tjälldén, Petteri Nummelin, Tommy Marthinsen og Luca Gracnar kan nevnes!
Sondre Berg fikk a-lagskontrakt rett før ferien og valgte nummer 42! Nummeret er vel mest kjent for Morten Fjeld, som var den første som tok den i bruk på midten av 90-tallet. Keeper Viktor Kokman er den andre som har brukt denne drakta fast.
Linus Morken er tilbake i SIL etter et år i Sverige. Han har tatt drakt nummer 43 og melder seg på ei en ganske eksklusiv klubb der. Kun fire spillere har brukt denne drakta før ham: Keeperen Mikael Bohman var først ute i gullsesongen 99-00, mens publikumsfavorittene Villiam Strøm og Marko Toivonen også har brukt drakta.
De to nye målvaktene har gått for sjeldenheter på nummerfronten. Tyler Parks skal spille med nummer 63 på ryggen, et nummer som kun en har brukt før ham i klubbhistorien! Det var Mikkel Søgaard i årene 2016-til 2017! Theo Rooseboom de Vries blir enda mer eksklusiv. Han har valgt nummer 70, som den første i klubbens historie!