Skulle Storhamar henge med i kampen om avansement var kun tre poeng godt nok mot Rødjakkene fra Klagenfurt. Med 3500 ivrige hjemmefans i ryggen klarte de brasene og vant 2-1 i en kamp de dominerte i lange perioder, men også misset en hel del store sjanser. Det var til slutt fjerderekka som sørget for de viktige målene og jubelen denne kvelden!
Hjemmelaget satte standarden tidlig og presset Klagenfurt tilbake. Det ble noen farligheter av det, og etter sju minutter satt den i garnet. Isac Skedung var inne på en retur og satte den kaldt og rolig over skuldra til keeper. Fullt fortjent ledelse til de helblå. Den ledelsen så ut til å bli doblet i undertall noen minutter senere, men da lyktes keepers tigersprang og Eirik Salsten ble snytt. Gjestene hadde lite å by på, men da de kom til var Theo Rooseboom de Vries på pletten og ryddet opp.
Eirik Salsten fikk også den neste muligheten. Den kom helt i starten av midtperioden, men igjen var keeper Vorauer på plass med en kjemperedning og holdt laget sitt inne i kampen. Storhamar var best også nå, men det var noe uforløst og ett mål føltes som litt for lite. Det skulle til slutt ordne seg det også, på vakkert vis! Igjen var det fjerderekka som var på farten, denne gang på ei kontring. I to mot en satte Stian Kaltrud Nystuen opp Skedung, han fikk pucken tilbake og kunne bare banke pucken i et aldeles åpent mål – hockeygodis!
Klagenfurt måtte opp og fram og fikk litt mer trøkk på det i tredje. Storhamar sto godt i mot for det meste, men var uheldige fem minutter ut i perioden. Et blokkert skudd falt rett til Herburger som fikk en lett jobb med å sette inn reduseringen og skape ny nerve. Storhamar fikk en mulighet i fem mot fire, det fungerte bedre enn tidligere i CHL, men det siste lille manglet. Østerrikerne fikk på mer trøkk mot slutten, men møtte veggen i Rooseboom de Vries. Med fire minutter igjen tok Petter Thoresen timeout og samlet troppene sine. Det var et godt trekk, for etter det ble det ikke noen farligheter fra gjestene og seieren kunne feires!
Kampfakta:
Storhamar – Klagenfurt AC 2-1 (1-0, 1-0, 0-1)
CC Amfi, 3483 tilsk.
1. periode:
1-0 (6.57) Isac Skedung (Andreas Hjelm, Stian Kaltrud Nystuen)
2. periode:
2-0 (33.32) Kaltrud Nystuen (Skedung, David Aas-Larsen)
3. periode:
2-1 (44.57) Raphael Herburger (Jesper Jensen Aabo, Finn van Ee)
Skudd: 25-20 (9-5, 11-6, 5-9)
Dommere: Roy Stian Hansen og Marius Wölzmüller
Utv: SIL 2 x 2 min., KAC 1 x 2 min